ISC-II Tournament of Champions

2005  Scoreboard

Archived broadcasts available at Ballparkradio where logo shown next to Game number.

 

 

Dia.

 

 

SUNDAY

 

#

POOL PLAY

Score

11:00 AM

GM

1

Denmark, WI Circle Tap Lumberjacks

2

 

1

 

Memphis TN Posse

1

 

 

 

 

 

 

GM

2

Galena, IL Keg & Cask Liquor Store

1

 

2

 

Wausau, WI Rep & Baja's

2

 

 

 

 

 

NOON

GM

3

Rice Lake, WI Orangemen

0

 

3

 

Ottawa, ON Team Easton Thunder

2

 

 

 

 

 

 

GM

4

Tavistock, ON Smully's Merchants

8

 

4

 

Lloydminster, AB PWM Steel Scope Dodgers

0

 

 

 

 

 

1:00 PM

GM

1

St. Paul, MN ABS-Villard

3

 

5

 

Sioux Falls, SD Sox

5

 

 

 

 

 

 

GM

2

Reasnor, IA RPMs

4

 

6

 

Cowessess, SK Royals

2

 

 

 

 

 

2:00 PM

GM

3

Elburn, IL Richwrap Fastpitch

2

 

7

 

Ashland, OH Merchants

5

 

 

 

 

 

 

GM

4

Hermann, MO Black Gold

3

 

8

 

Wichita, KS Athletic Club

2

 

 

 

 

 

3:00 PM

GM

1

Niagara, ON Snappers

1

 

9

 

Appleton, WI The Bar of Appleton

0

 

 

 

 

 

 

GM

2

Port Elgin, ON Blue Devils

5

 

10

 

Mankato, MN Fisher Group

3

 

 

 

 

 

4:00 PM

GM

3

Bridgeport, ON PROforma Braves

5

 

11

 

Kenosha, WI Earl's Club

6

 

 

 

 

 

 

GM

4

cancelled

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

6:00 PM

 

 

OPENING CEREMONIES - ALL TEAMS ON D1

 

 

 

 

 

 

7:00 PM

GM

1

Harriston, ON Mercurys

9

 

13

 

Oswego, NY McKie's Sports

2

 

 

 

 

 

 

GM

2

Palermo, ON Athletics

2

 

14

 

Denmark, WI Pioneer Metal Finishers

0

 

 

 

 

 

 

GM

3

Yakima, WA JRW Associates

7

 

15

 

Galena, IL Keg & Cask Liquor Store

0

 

 

 

 

 

 

GM

4

Denver, CO Colorado Rage

1

 

16

 

Mankato, MN Fisher Group

0

 

 

 

 

 

9:00 PM

GM

1

Chippewa Falls, WI Sawdust City

1

 

17

 

Tavistock, ON Smully's Merchants

3

 

 

 

 

 

 

GM

2

Elburn, IL Richwrap Fastpitch

3

 

18

 

Gladstone, MB Whips

6

 

 

 

 

 

 

GM

3

Regina, SK Century 21 Angels

2

 

19

 

Perkasie, PA KMV Rise

4

 

 

 

 

 

 

GM

4

Appleton, WI The Bar of Appleton

3

 

20

 

St. Paul, MN Vannelli's/Rice Street

1

 

 

 

 

 

MONDAY

 

 

 

 

9:00 AM

GM

3

cancelled

 

 

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GM

4

Denmark, WI Circle Tap Lumberjacks

0

 

22

 

Elmira, ON Cubs

3

 

 

 

 

 

10:00 AM

GM

1

Cowessess, SK Royals

0

 

23

 

Alvinston, ON Indians

4

 

 

 

 

 

 

GM

2

Oswego, NY McKie's Sports

22

 

24

 

Galena, IL Keg & Cask Liquor Store

1

 

 

 

 

 

11:00 AM

GM

3

Ashland, OH Merchants

2

 

25

 

Bridgeport, ON PROforma Braves

4

 

 

 

 

 

 

GM

4

St. Paul, MN Vannelli's/Rice Street

8

 

26

 

Wichita, KS Athletic Club

4

 

 

 

 

 

NOON

GM

1

Dubuque, IA Hammerheads

5

 

27

 

Rice Lake, WI Orangemen

6

 

 

 

 

 

 

GM

2

Lloydminster, AB PWM Steel Scope Dodgers

2

 

28

 

Cobourg, ON Stingers

5

 

 

 

 

 

1:00 PM

GM

3

Memphis TN Posse

7

 

29

 

Regina, SK Century 21 Angels

6

 

 

 

 

 

 

GM

4

Harriston, ON Mercurys

3

 

30

 

Yakima, WA JRW Associates

1

 

 

 

 

 

2:00 PM

GM

1

Ottawa, ON Team Easton Thunder

5

 

31

 

St. Paul, MN ABS-Villard

4

 

 

 

 

 

 

GM

2

Kenosha, WI Earl's Club

5

 

32

 

Elburn, IL Richwrap Fastpitch

3

 

 

 

 

 

3:00 PM

GM

3

Wichita, KS Athletic Club

2

 

33

 

Niagara, ON Snappers

1

 

 

 

 

 

 

GM

4

Mankato, MN Fisher Group

3

 

34

 

Denver, CO Colorado Rage

4

 

 

 

 

 

4:00 PM

GM

1

Gladstone, MB Whips

6

 

35

 

Ashland, OH Merchants

13

 

 

 

 

 

 

GM

2

Reasnor, IA RPMs

7

 

36

 

Denmark, WI Pioneer Metal Finishers

0

 

 

 

 

 

5:00 PM

GM

3

Alvinston, ON Indians

6

 

37

 

Palermo, ON Athletics

2

 

 

 

 

 

 

GM

4

Cancelled

 

 

38

 

 

 

 

 

 

 

 

6:00 PM

GM

1

Galesville, WI Wilber Lime

4

 

39

 

Port Elgin, ON Blue Devils

5

 

 

 

 

 

 

GM

2

Elmira, ON Cubs

5

 

40

 

Perkasie, PA KMV Rise

4

 

 

 

 

 

7:00 PM

GM

3

Wausau, WI Rep & Baja's

3

 

41

 

Oswego, NY McKie's Sports

8

 

 

 

 

 

 

GM

4

Sioux Falls, SD Sox

8

 

42

 

Dubuque, IA Hammerheads

1

 

 

 

 

 

8:00 PM

GM

1

Appleton, WI The Bar of Appleton

1

 

43

 

Hermann, MO Black Gold

2

 

 

 

 

 

 

GM

2

Cobourg, ON Stingers

4

 

44

 

Chippewa Falls, WI Sawdust City

1

 

 

 

 

 

TUESDAY

 

 

 

 

9:00 AM

GM

1

St. Paul, MN ABS-Villard

13

 

45

 

Dubuque, IA Hammerheads

0

 

 

 

 

 

 

GM

2

Sioux Falls, SD Sox

4

 

46

 

Rice Lake, WI Orangemen

0

 

 

 

 

 

10:00 AM

GM

3

Cowessess, SK Royals

0

 

47

 

Palermo, ON Athletics

7

 

 

 

 

 

 

GM

4

St. Paul, MN Vannelli's/Rice Street

1

 

48

 

Niagara, ON Snappers

6

 

 

 

 

 

11:00 AM

GM

1

Lloydminster, AB PWM Steel Scope Dodgers

2

 

49

 

Chippewa Falls, WI Sawdust City

4

 

 

 

 

 

 

GM

2

Kenosha, WI Earl's Club

4

 

50

 

Gladstone, MB Whips

2

 

 

 

 

 

NOON

GM

3

Cancelled

 

 

51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GM

4

Perkasie, PA KMV Rise

2

 

52

 

Memphis TN Posse

4

 

 

 

 

 

1:00 PM

GM

1

Regina, SK Century 21 Angels

3

 

53

 

Denmark, WI Circle Tap Lumberjacks

0

 

 

 

 

 

 

GM

2

Denver, CO Colorado Rage

0

 

54

 

Galesville, WI Wilber Lime

7

 

 

 

 

 

2:00 PM

GM

3

Alvinston, ON Indians

2

 

55

 

Reasnor, IA RPMs

1

 

 

 

 

 

 

GM

4

Yakima, WA JRW Associates

3

 

56

 

Wausau, WI Rep & Baja's

4

 

 

 

 

 

3:00 PM

GM

1

Niagara, ON Snappers

3

 

57

 

Hermann, MO Black Gold

2

 

 

 

 

 

 

GM

2

Denmark, WI Pioneer Metal Finishers

2

 

58

 

Cowessess, SK Royals

7

 

 

 

 

 

4:00 PM

GM

3

Galena, IL Keg & Cask Liquor Store

3

 

59

 

Harriston, ON Mercurys

11

 

 

 

 

 

 

GM

4

Rice Lake, WI Orangemen

2

 

60

 

St. Paul, MN ABS-Villard

10

 

 

 

 

 

5:00 PM

GM

1

Tavistock, ON Smully's Merchants

12

 

61

 

Lloydminster, AB PWM Steel Scope Dodgers

1

 

 

 

 

 

 

GM

2

Gladstone, MB Whips

0

 

62

 

Bridgeport, ON PROforma Braves

2

 

 

 

 

 

6:00 PM

GM

3

Port Elgin, ON Blue Devils

2

 

63

 

Galesville, WI Wilber Lime

0

 

 

 

 

 

 

GM

4

Elmira, ON Cubs

3

 

64

 

Regina, SK Century 21 Angels

1

 

 

 

 

 

7:00 PM

GM

1

Ottawa, ON Team Easton Thunder

1

 

65

 

Sioux Falls, SD Sox

3

 

 

 

 

 

 

GM

2

Hermann, MO Black Gold

5

 

66

 

St. Paul, MN Vannelli's/Rice Street

6

 

 

 

 

 

8:00 PM

GM

3

Chippewa Falls, WI Sawdust City

6

 

67

 

Cobourg, ON Stingers

5

 

 

 

 

 

9:00 PM

GM

1

Perkasie, PA KMV Rise

1

 

68

 

Denmark, WI Circle Tap Lumberjacks

2

 

 

 

 

 

WEDNESDAY

 

 

 

 

9:00 AM

GM

1

Dubuque, IA Hammerheads

1

 

69

 

Ottawa, ON Team Easton Thunder

10

 

 

 

 

 

 

GM

2

Ashland, OH Merchants

9

 

70

 

Kenosha, WI Earl's Club

10

 

 

 

 

 

10:00 AM

GM

3

Denver, CO Colorado Rage

2

 

71

 

Port Elgin, ON Blue Devils

8

 

 

 

 

 

 

GM

4

Bridgeport, ON PROforma Braves

4

 

72

 

Elburn, IL Richwrap Fastpitch

1

 

 

 

 

 

11:00 AM

GM

1

Palermo, ON Athletics

10

 

73

 

Reasnor, IA RPMs

1

 

 

 

 

 

 

GM

2

Galesville, WI Wilber Lime

3

 

74

 

Mankato, MN Fisher Group

4

 

 

 

 

 

NOON

GM

3

Memphis TN Posse

0

 

75

 

Elmira, ON Cubs

7

 

 

 

 

 

 

GM

4

Wausau, WI Rep & Baja's

1

 

76

 

Harriston, ON Mercurys

4

 

 

 

 

 

1:00 PM

GM

1

Denmark, WI Pioneer Metal Finishers

0

 

77

 

Alvinston, ON Indians

6

 

 

 

 

 

 

GM

2

Wichita, KS Athletic Club

7

 

78

 

Appleton, WI The Bar of Appleton

2

 

 

 

 

 

2:00 PM

GM

3

Oswego, NY McKie's Sports

0

 

79

 

Yakima, WA JRW Associates

3

 

 

 

 

 

 

GM

4

Cobourg, ON Stingers

0

 

80

 

Tavistock, ON Smully's Merchants

2

 

 

 

 

 

 

 

 

END ROUND ROBIN PLAY

 

 

 

 

ROUND ROBIN RESULTS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLAYOFF ROUND

 

6:00 PM

GM

1

Pool H - 3rd  Memphis TN Posse

12

 

81

 

Pool A - 2nd Cobourg, ON Stingers

4

 

 

 

 

 

 

GM

2

Pool D - 3rd Hermann, MO Black Gold

2

 

82

 

Pool E - 2nd Palermo, ON Athletics

0

 

 

 

 

 

7:00 PM

GM

3

Pool A 3rd  Chippewa Falls, WI Sawdust City

4

 

83

 

Pool H - 2nd  Denmark, WI Circle Tap Lumberjacks

5

 

 

 

 

 

 

GM

4

Pool E - 3rd  Reasnor, IA RPMs

2

 

84

 

Pool D - 2nd  St. Paul, MN Vannelli's/Rice Street

1

 

 

 

 

 

8:00 PM

GM

1

Pool B - 3rd  Oswego, NY McKie's Sports

14

 

85

 

Pool G - 2nd  Denver, CO Colorado Rage

3

 

 

 

 

 

 

GM

2

Pool C - 3rd  Wichita, KS Athletic Club

0

 

86

 

Pool F - 2nd  Bridgeport, ON PROforma Braves

4

 

 

 

 

 

9:00 PM

GM

3

Pool G - 3rd  Mankato, MN Fisher Group

1

 

87

 

Pool B - 2nd  Yakima, WA JRW Associates

0

 

 

 

 

 

 

GM

4

Pool F - 3rd  Ashland, OH Merchants

7

 

88

 

Pool C - 2nd  St. Paul ABS-Villard.

4

 

 

 

 

 

THURSDAY

 

 

 

 

9:00 AM

GM

1

W-81  Memphis TN Posse

2

 

89

 

Pool C - 1st  Ottawa, ON Team Easton Thunder

4

 

 

 

 

 

10:00 AM

GM

2

W-82  Hermann, MO Black Gold

2

 

90

 

Pool F - 1st  Kenosha, WI Earl's Club

1

 

 

 

 

 

11:00 AM

GM

1

W-83  Denmark, WI Circle Tap Lumberjacks

1

 

91

 

Pool G - 1st  Port Elgin, ON Blue Devils

4

 

 

 

 

 

NOON

GM

2

W-84  Reasnor, IA RPMs

3

 

92

 

Pool B - 1st  Harriston, ON Mercurys

4

 

 

 

 

 

1:00 PM

GM

1

W-85  Oswego, NY McKie's Sports

1

 

93

 

Pool A - 1st   Tavistock, ON Smully's Merchants

2

 

 

 

 

 

2:00 PM

GM

2

W-86  Bridgeport, ON Braves

1

 

94

 

Pool H - 1st  Elmira, ON Cubs

6

 

 

 

 

 

3:00 PM

GM

1

W-87  Mankato, MN Fisher Group

4

 

95

 

Pool E - 1st  Alvinston, ON Indians

8

 

 

 

 

 

 

 

 

SCHEDULE REVISED DUE TO RAIN DELAY THURSDAY

 

 

 

 

 

 

Friday

 

 

Game started Thursday rain delay

 

8:00am

GM

2

W-88  Ashland, OH Merchants

4

 

96

 

Pool D - 1st  Niagara, ON Snappers

6

 

 

 

 

 

8:00am

GM

1

W-89  Ottawa, ON Team Easton Thunder

5

 

97

 

W-90  Hermann, MO Black Gold

1

 

 

 

 

 

8:00am

GM

2

W-91  Port Elgin, ON Blue Devils

3

 

98

 

W-92  Harriston, ON Mercurys

1

 

 

 

 

 

8:00am

GM

1

W-93  Tavistock, ON Smully's Merchants

0

 

99

 

W-94  Elmira, ON Cubs

3

 

 

 

 

 

9:30am

GM

2

W-95  Alvinston, ON Indians

6

 

100

 

W-96  Niagara, ON Snappers

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FRIDAY

 

 

SEMI FINALS AT CHIPPEWA FALLS

 

11:30 AM

GM

HF

W-97  Ottawa, ON Team Easton Thunder

0

 

101

 

W-98  Port Elgin, ON Blue Devils

2

 

 

 

 

 

NOON

GM

HF

W-99  Elmira, ON Cubs

2

 

102

 

W-100  Alvinston, ON Indians

0

 

 

 

 

 

 

 

 

CHAMPIONSHIP GAME AT CHIPPEWA FALLS

 

 

 

 

 

 

2:30 PM

GM

GF

W-101    Port Elgin, ON Blue Devils

1

 

103

 

W-102   Elmira, ON Cubs

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elmira, ON Cubs are 2005 ISC II Tournament Champions

 

 

 

 

 

 

1998-2009 | Contact UsSearch | Mailing List | Sponsors | ForumASA | NAFA | ISC | ISCforum | ISC-II | The Deuce | Morning Brief | BPR | Al's Fastball |