SCOREBOARD
AAU International Tournament – January 23-25, 2009
AAU Thursday Scores
January 22nd, 2009
Thursday’s results:
1:00 pm
Gm 1 Elmira Millwrights 7
Radio 560 (Mexico) 4
WP – Halstead and Martin
LP – Almeida and Navarro
Gm 2 Hill United 1
Combatientes (Venezuela) 1
Joseph and John (Hill)
Garcia and Gonzales (Combatientes)Gm 3 Republica Dominicana 0
Meraloma (BC) 3
WP – Mayson and Podmore
LP – Gon and ProlGm 4 Chicago/NY 10
Barranquitas 0
WP – Gervasutti and DeGroat
LP – Martinez, Carrasquila and NievasGm 5 Mac’s C Fastpitch 2
Guatemala 1
WP – Hunhoff and O’Brien
LP – Sajche and FriasGm 6 CPI/ADS (Ontario) 2
Puerto Rico Juniors 8
WP – Velo and Santana
LP – Winship and McCallum3:00 pm
Gm 7 Puerto Rico 6
Venezuela/Miami 0
WP – Diaz and Martinez
LP – Naranjo and OropezaGm 8 PK Broward 4
Los Socios (Venezuela) 0
WP – Bramwell and Alstat
LP – Osorio and GonzalezGm 9 Sioux Falls A’s 1
Earl’s Club 6
WP – Johnson and ????
LP – Eberts and NiceGm 10 Brewers (Venezuela) 4
Manor Dirt Bags 10
WP – Nichols and Rocha
LP – Mendoza and AvilaGm 11 Virgin Islands 1
Maccabi Red 1
Smith and Melendez (Virgin Islands)
Groves and Gluckman (Maccabi Red)Gm 12 Barranquitas 2
Guatemala 3
WP – Segura and Frias
LP – Lopez and Hernandez5:00 pm
Gm 13 Sioux Falls A’s 2
PK Broward 7
WP – Iuli and Alstat
LP – Webb and BinghamGm 14 Minnesota Angels 7
Venezuela/Miami 0
WP – Kammueller and Arntzen
LP – Naranjo and OropezaGm 15 Maccabi Blue 12
Jamaica 1
WP – Blackburn and April
LP – McCaw and DavisGm 16 Atascados (Tijuana, Mexico) 10
DC Arrows 0
WP – Valdez and Lopez
LP – Blanliel and MooreGm 17 Brewers de Venezuela 0
Gremlin Knights 16
WP – Tracy and Rozich
LP – Chaparro and CabrensGm 18 Big Cove 1
Sopotocientos (Venezuela) 13
WP – Campos and Flores
LP – Hill and Ledford7:00 pm
Gm 19 Sebringville Sting 2
Ohio Battery/Stockpack 1
WP – Scott and Crawford
LP – McKinney and FlinnerGm 20 Team Minnesota 4
Niagara Storm’s Fury 3
WP – Gosse and Boom
LP – Berube and KortenGm 21 Midwest Stampede 9
Cobourg Force 1
WP – Muizelaar and Motroni
LP – Wells and HeroldGm 22 Texaco Pirates (Bahamas) 0
Gremlin Knights 1
WP – Newton and Nimmo
LP – Schweyer and GarveyGm 23 ADCO Tool Shed 4
Florida Fastpitch 13
WP – Hartman and Lammers
LP – Pleszewicx and OlivoGm 24 Puerto Rico National Team 7
Millwood Logistics 8
WP – Wagar and McKenzie
LP – Romain and MartinezAAU Friday Scores
Friday results:
9: 00 am
Gm 25 Atascados (Tijuana) 7
Puerto Rico Juniors 1
WP – Valdez and Lopez
LP – Flores and HernandezGm 26 Maccabi Red 4
Cobourg Force 16
WP – Ketchell and Swift
LP- Winnick and GluckmanGm 27 Dominicana 5
Radio 560 0
WP – Escalona and Petric
LP – Villareal and SantiagoGm 28 Los Socios (Venezuela) 6
Earl’s Club 0
WP – Alvarez and Lind
LP – Johnson and KlubundeGm 29 Mac’s C Fastpitch 0
Chicago/NY 2
WP – Montero and DeGroat
LP – Ethier and O’BrienGm 30 Combatientes 9
ADCO 9
Torres and Shiles (ADCO)
Mujica and Gonzalez (Combatientes)11:00 am
Gm 31 Puerto Rico Juniors 3
DC Arrows (BC) 2
WP – Ruiz and Santana
LP – Lewis and MooreGm 32 Ohio Battery/Stock Pack 3
Maccabi Blue 1
WP – Garrity and Flinner
LP – Gillis and KahanGm 33 Jamaica 0
Sebringville 8
WP – Corbett and Farrell
LP – Donaldson and DavisGm 34 Texaco Pirates 8
Brewers de Venezuela 0
WP – Scheller and Albury
LP – Chaparro and AvilaGm 35 Mac’s C Fastpitch 5
Barranquitas 4
WP – Brand and Kostel
LP – Carasquillo and NievesGm 36 Millwood Logistics 2
Minnesota Angels 5
WP – Dubsky and Aman
LP – Wagar and Dubois1:00 pm
Gm 37 Sioux Falls A’s 1
Los Socios 5
WP – Barreto and Rodriguez
LP – Kemper and BinghamGm 38 Team Minnesota 8
Big Cove 0
WP – Lang and Warne
LP – Rolando and AllenGm 39 Virgin Islands 0
Midwest Stampede 11
WP – Whitten and Rostenhausler
LP – Drotzmann and MelendezGm 40 Ohio Battery/Stock Pack 10
Jamaica 5
WP – Hineline and Rodriguez
LP – McCaw and DavisGm 41 CPI/ADS 6
DC Arrows (BC) 2
WP – Smith and McCallum
LP – Lewis and MooreGm 42 Meraloma 10
Elmira 4
WP – Bishop and Waverick
LP – Martin and Martin3:00 pm
Gm 43 Venezuela/Miami 5
Millwood Logistics 2
WP -Blonde and Oropeza
LP – Wagar and McKenzieGm 44 Hill United 0
Florida Fastpitch 5
WP – Luster and Lammers
LP – Zack and BomberryGm 45 Team Minnesota 7
Sopotocientos 0
WP – Cox and Kelevit
LP – Vcero and FloresGm 46 Big Cove 2
Niagara Storm’s Fury 7
WP – Vassos and Smith
LP – Hill and LedfordGm 47 Atascados (Tijuana) 2
CPI/ADS 2
Murphy and McCallum (CPI)
Rivera and Amolitos (Tijuana)Gm 48 Chicago/New York 2
Guatemala 0
WP – O’Brien and DeGroat
LP – Ramos and Guitterez5:00 pm
Gm 49 Florida Fastpitch 1
Combatientes 6
WP – Mujica and Gonzalez
LP – Hartman and PhillipGm 50 Radio 560 7
Meraloma 4
WP – Almeida and Navarro
LP – Life and PodmoreGm 51 NY Knights 7
Manor Dirt Dogs 0
WP – Hillhouse and Rozich
LP – Nichols and RochaGm 52 Dominicana 11
Elmira 1
WP – Gonzales and Prol
LP – Halstead and MartinGm 53 Sopotocientes 8
Niagara Storms Fury 2
WP – Cegarra and Flores
LP – Wilson and KortenGm 54 Midwest Stampede 5
Maccabi Red 3
WP – Peeples and Motroni
LP – Putnam and Lamberg7:00 pm
Gm 55 Hill United 1
ADCO 6
WP – Jones and Sholes
LP – Zack and JohnMaccabi Blue 0
Sebringville 2
WP – Koert and Crawford
LP – Snow and KahanMinnesota Angels 1
Puerto Rico 10
WP – Diaz and Martinez
LP – Kammueller and ArntsenPK Broward 1
Earl’s Club 9
WP – Johnson and Dreher
LP – Humphries and AlstatTexaco Pirates 11
Manor Dirt Dogs 0
WP – Cleary and Garvey
LP – Barker and SchultzVirgin Islands 2
Cobourg Force 0
WP – Algar and Melandez
LP – Crawford and HeroldAAU Saturday Playoffs
January 23rd, 2009
Saturday 9 AM
Championship Bracket
Puerto Rico 4
Ohio Battery/Stockpack 6
WP – McKinney and Flinner
LP – Samalot and Santana
PK Broward 6
Florida Fastpitch 3
WP – Bramwell and Alstat
LP – Hartman and LammersChicago/New York 3
Millwood Logistics 1
WP – Potolicchio and DeGroat
LP – Wagar and DuboisNiagara Storms Fury 5
Meraloma 12
WP – Bishop and Podmore
LP – Berube and SmithConsolation Bracket
Brewers de Venezuela 3
Hill United 6
WP – Joseph and John
LP – Mendoza and AvilaDC Arrows 2
Sioux Falls A’s 5
WP – Eberts and Crick
LP – Blanliel and MooreSaturday 11 AM
Championship Bracket
Virgin Islands 8
Guatemala 6
WP – Algar and Melendea
LP – Sajche and GutierrezADCO 0
Puerto Rico Nat’l Team 13
WP – Roman and Collazo
LP – Pleszewicz and ShilesCPI/ADS 5
Team Minnesota 6
WP – Gosse in relief of Lang and Boom
LP – Winship in relief of Smith and McCallumMac’s C Fastpitch 11
Earl’s Club 10 (9 innings)
WP – Hunhoff, Eithier (6) and Kostel
LP – Johnson and DreherConsolation Bracket
Maccabi Red 6
Jamaica 1
WP – Groves and Gluckman
LP- Donaldson and DavisBig Cove 0
Barranquitas 8
WP – Nauias and Hernandez
LP – Suberbi and LedfordSaturday 1 PM
Championship Bracket
Maccabi Blue 6
Minnesota Angels 5 (8 innings)
WP – Blackburn and Winters
LP – Dubsky and AmanDominicana 0
Sopotocientos 1
WP – Campos and Flores
LP – Rosales and PetricVenezuela/Miami 3
Los Socios 11
WP – Alvarez and Perez
LP – Blonde and OropezaElmira 0
Midwest Stampede 8
WP – Muizelaar and Rostenhausler
LP – Halstead and MartinNY Gremlin Knights 5
Cobourg Force 2
WP – Newton and Rozich
LP – Wells and HeroldBahamas Pirates 8
Combatientes 0 (9 innings)
WP – Scheller, Cleary (6) and Garvey
LP – Valenzuela and GonzalezSaturday 3 pm
Championship Bracket
PK Broward 2
Ohio Battery/Stockpack 5
WP – Garrity and Flinner
LP – Iuli and AlstatMeraloma 1
Chicago/NY 9
WP – Montero and DeGroat
LP – Mayson and WaverickManor Dirt Bags 0
Atascados (Tijuana) 8
WP – Valdez and Lopez
LP – Nichols and RochaSebringville 8
Radio 560 3
WP – Ezekiel and Crawford
LP – Villarreal and NavarroConsolation Bracket
Hill United 8
Sioux Falls A’s 0
WP – Skelton and Bomberry
LP – Eberts and CrickBarranquitas 13
Maccabi Red 1
WP – Carrasquillo and Hernandez
LP – Putnam and LambertSaturday 5 pm
Championship Bracket
Virgin Islands 0
Team Minnesota 3
Walk off 3-run home run in bottom of 8th by Jesse Delorit
WP – Cox and Delorit
LP – Algar and MelendezSebringville 1
Atascados 0
WP – Koert, Scott and Crawford
LP – Valdez and LopezMidwest Stampede 2
Texaco Pirates 1
WP – Whitten, Muizelaar (5th) and Motroni
LP Schweyer and GarveyLos Socios 9
Sopotocientos 0
WP – Alvarez and ??????
LP – Cegarra and FloresMac’s C Fastpitch 13
Puerto Rico 3
WP – Ethier and O’Brien
LP – Diaz and MartinezNew York Gremlins 11
Maccabi Blue 0
WP – Hillhouse and Rozich
LP – Snow and Winters7 PM
Consolation Championship
Barranquitas (Puerto Rico) 8
Hill United (Ontario) 4
WP – Navas and Hernandez
LP – Joseph, Addison 6th and BomberrySunday games in the Championship bracket are 10 AM, 12 noon and 2 PM for the AAU Championship.
AAU Sunday Playoffs
The 10th Annual AAU International Tournament in Orlando, Florida at the Disney Wide World of Sports Complex concludes Sunday with the quarters, semis and finals.
10 am
Championship Bracket
Quarter-finals
Mac’s C Fastpitch 3
Team Minnesota 1
WP – Brand and O’Brien
LP – Gosse and BoomLos Socios 0
Midwest Stampede 8
WP – Muizelaar and Rosthenhausler
LP – Alvarez and PerezOhio Battery/Stock Pack 2
Chicago/New York 4
WP – Gervasutti and DeGroat
LP – McKinney and FlinnerNew York Gremlin Knights 0
Sebringville Sting 1
WP – Koert and Crawford
LP – Newton and Rozich12 pm
Semi-finals
Chicago/NY 9
Mac’s C Fastpitch 6 – Ballpark Radio
WP: Montero, relief Potolichio, O’Brien
LP: Ethier, relief BrandMidWest 3
Sebringville 0
WP – Muizelaar and Motroni
LP – Scott and Crawford2 pm
Championship final
Chicago/NY/Dominicana 8
MidWest Stampede 0 –
Ballpark Radio
WP: Rob O’Brien and Frank deGroat
LP: Sean Whitten, relief Tony Peeples and Rosthenhausler
MVP: Frank deGroat, Chicago/New York
Top Pitcher: Rob O’Brien, Chicago/New York
Leave a Reply